cover image shape 1
cover image shape 2
cover image shape 3
cover image shape 4
Çocuk Diş Doktoruyla İlk Muayene

Çocuk Diş Doktoruyla İlk Muayene

İlk Muayeneye Nasıl Hazırlanmalıyız? 

 

Çocuklarda ilk diş hekimi deneyiminin olumlu geçmesi için problemler başlamadan önlem alınmalıdır. Bu nedenle bebeklikte ilk diş sürmesini takip eden 1 yıl içinde muayene randevusu alınması önerilir. Daha ileri dönemlerde diş hekimiyle tanışacak çocuk hastalar için ise bazı noktalara dikkat etmek gerekir:

 

 • Diş hekimi muayenesi ile ilgili video, animasyon vb. izlemek, kitaplar okumak, evde oyuncaklarla diş sayma oyunu oynamak gibi etkinlikler hazırlanma aşamasında yardımcı olur. 
 • Randevu alırken çocuk hastaların daha dinç ve keyifli oldukları saatleri tercih etmek iş birliklerini kolaylaştırır.
 • Ebeveynler kendi kaygılarını çocuklara yansıtacak davranışlardan kaçınmalı, olumsuz deneyimlerini çocuklarla paylaşmamalı. Aksine motive edici bir tutum sergilemeli fakat bunu yaparken tedavi ihtiyacı olan bir dişin her zaman ilk randevuda çözüme kavuşamayabileceğinin bilincinde olmalı ve çocuk üzerinde baskıcı olmamalıdır.
 • Ebeveynler, korkutma amaçlı olarak çocukları "diş hekimine götürme" veya "iğne yaptırma" ile tehdit etmemelidir. Bu tür davranışlar ne yazık ki önyargı ve kaygıyı artırır.

 

Bebeğimin İlk Diş muayenesini Ne Zaman Yaptırmalıyım?

 

Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organisation-WHO) ve Amerikan Pediatrik Diş Hekimleri Birliği ilk diş hekimi muayenesinin ilk diş çıktıktan sonra (genellikle 6 ay - 1 yaş arasında) yapılmasını öneriyor.

 

Bir Yaş Muayene İçin Çok Erken Değil mi?

 

Pediatrik diş hekimlerinin öncelikli görevi, çocuklarınızı diş çürüklerinden korumaktır. Erken yaşta yapılan bu ilk muayenede amaç; sizlere bebeğinizin dişlerinin çürümesini önlemek için neler yapmanız gerektiğini göstermek ve düzenli aralıklarla sizi kontrollere çağırarak diş sağlığını kontrol etmektir.

 

İlk Diş Hekimi Muayenesinden Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

Tedavi öncesinde yapılması gerekenlerden çok yapılmaması gerekenler daha büyük önem taşımaktadır.

 

 • Tedavi öncesinde çocuğunuza “korkma, hiç acımayacak” gibi cümleler kurmayın. Bu tür cümleler çocukların bilinçaltında acıyabileceği fikrini doğurabilir.
 • Çocuğunuza diş randevusundan sonra hediye ile ödüllendirmeyin. Ödüllendirme çocuğunuzun işlemi zor bir işlem olarak algılamasına neden olur.
 • Çocuğunuza geçmişteki diş hekimi koltuğundaki iyi veya kötü deneyimlerinizden bahsetmemeniz daha yararlı olur.
 • Çocuğunuza; eğer doktora gitmezse dişlerinin daha çok çürüyeceği ve sonrasında iğne yapılıp çekilmek zorunda kalabileceği gibi korkutucu cümleler kurmayın. Çünkü tüm bu korkuttuğunuz işlemler bir gün çocuğunuzun gerek duyabileceği tedaviler olabilir.
 • Diş hekiminin dişlerine bakmaktan başka hiçbir şey yapmayacağı konusunda da çocuğunuza söz vermeyin. Bırakın çocuğunuz ve hekimi ilk randevu için yapılacaklara beraber karar versinler.

 

İlk Çocuk Diş Hekimi Ziyaretinde Neler Yapılır?

 

Pedodontistlerin ilk diş muayenesindeki amacı; ayna ve ışık yardımıyla çocuğun tüm dişlerine bakarak var olan sorunları ve tedavi alternatiflerini ailesiyle paylaşmak, en önemlisi de beslenme ve koruyucu uygulamalar hakkında ebeveynleri bilgilendirmektir. Bu işlemleri yaparken kullanılan tüm el aletleri çocuğunuza anlatılır, ne işe yaradıklarını gösterilir ve bazı aletleri onların kullanmasına izin verilebilir. Pedodontistlerin bu yaklaşımı ile diş hekimi fobisi kırılmaya çalışılır.

 

Çocuğumu Tedavi Seanslarına Getirirken Neler Yapmalıyım?

 

 • Çocuğunuzu tedavi randevularına özellikle anne-baba olarak sizlerin getirmesini tercih ediyoruz.
 • Çocuğunuzu tedavi randevusuna aksi söylenmediği sürece mutlaka tok şekilde getirin.
 • Diş tedavilerini çok uyumlu olarak yaptıran çocuklar, yoruldukları ve sıkıldıkları zaman bir anda çok uyumsuz olabilirler. Bu durum, sonraki randevularını da olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle çocuklarınıza ve hekiminize daha çok işlem yapılması yönünde ısrar etmeyin.
 • Çocuğunuz tedavi olurken ona “acıyor mu? yoruldun mu?” gibi motivasyonlarını bozabilecek sorular yöneltmeyin.

 

Makaleyi Yazan Hekim: Dt. İdil Akmeriç

Tedavi Adı TL Fiyat Aralığı
Dentgroup Kids randevu 1.100 - 2.000 TL
Online Randevu Al
Klinik Seç
Hekim Seç

Bu Tedavinin Uygulandığı Klinikler

Maslak Diş Kliniği
Maslak Büyükdere Caddesi No: 239 D:4/10
Maslak / İstanbul
444 88 21
Çekmeköy Diş Kliniği
Mimar Sinan Mah. Mimar Sinan Cad. No:59/A
Çekmeköy / İstanbul
444 88 21
Yenibosna Diş Kliniği
Merkez Mah. Atatürk Cad. No: 3/B
Yenibosna / İstanbul
444 88 21
Nişantaşı Diş Kliniği
Teşvikiye Mah. Sinoplu Şehit Cemal Sok. Topoğlu Palas No:14/2
Şişli / İstanbul
444 88 21
Balıkesir Altıeylül Diş Kliniği
Bahçelievler, Stadyum Cd. No:22/4 10050
Merkez / Balıkesir
444 88 21
Antalya Lara kids Diş Kliniği
Güzeloba Mah. Barınaklar Bulvarı No:130:/A
Muratpaşa / Antalya
444 88 21